Tvrdá polyuretanová pěna je dvousložkový materiál, který se svými vlastnostmi řadí mezi nejlepší tepelně izolační materiály dnešní doby. Vzniká smícháním Polyolu, ve kterém jsou obsaženy nadouvadla, retardéry hoření a další chemické přísady ovlivňující vlastnosti konečného produktu a Isokianátu. Izolační desky z tvrdé polyuretanové pěny vykazují extrémně nízký součinitel tepelné vodivosti s hodnotou λ= 0,022 W/m²K a jejich montáží lze dosáhnout maximálních úspor energií. Výborná mechanická pevnost a dlouhodobá životnost těchto desek splňuje veškeré požadavky kladené na izolační materiály využívané ve stavebním průmyslu a v automobilovém průmyslu, kde se využívají jako výplň sendvičových panelů, podlah a jako izolace automobilových vestaveb. V loňském roce naše firma vyprodukovala 6500 m³ tohoto izolačního materiálu a to nás řadí mezi jednoho z největších producentů tvrdých polyuretanových hmot u nás a každým rokem se toto množství zvětšuje minimálně o 15%.

6.1. Výroba a řezání PUR desek

Takto strojově smíchána hmota se vypění volně do formy, ve které vznikne po zatvrdnutí PUR blok, který se následně rozřezává na desky dle přání konečného zákazníka. Výsledným produktem jsou PUR desky, které se nejčastěji vyrábí o objemové hmotnosti 30-60 kg/m³. Tyto desky mají širokou škálu využití. Používají se například jako izolační výplňová vrstva při laminování, izolační vrstva při výrobě bazénů, izolační desky aplikované přímo na domy, součást izolačního panelu na výrobu automobilových nadstaveb a mnoho dalších výrobních programů.

6.1.1 PUR odpadové desky

Při obřezávaní PUR bloku, vzniká nestandardní PUR desky. Tyto desky nazýváme odkory. Mají stejné tepelně izolační vlastnosti jako čisté desky, ale svými rozměry již nejdou použít jako přesný výrobek. Tyto desky se používají jako tepelná izolace pod betonové podlahy nebo zateplení mezi krovy a půd.

6.2 Vstřikování do forem

Dalším výrobním programem naší firmy je vstřikování PUR pěny do forem. Opět se pomocí vypěňovacího stroje smíchá PUR hmota o určité objemové hmotnosti a požadovaných vlastnostech do forem dle požadavku zákazníka. Při této operaci vzniká finální produkt tvarovek, nejčastěji o objemové hmotnosti nad 50 kg/m³. které mají výborné mechanické vlastnosti pro další zpracování.

6.2.1 PUR odpadové přetoky

Tyto polyuretanové přetoky vznikají při výrobě PUR tvarovek. Ve formách jsou umístěny přetokové kanály, kterými je vytlačován přebytečný vzduch z forem společně s PUR hmotou. Tyto přetoky se drtí na speciálním drtícím stroji, který přetoky drtí na určitou frakci PUR drtě. Tato drť se následně používá jako granulát, který lze použít jako foukanou izolaci do méně přístupných prostor. Tento PUR granulát je dodáván v balení BIG-BAG o objemu 1-2 m³ a hmotnosti 40-80 kg/ balení.

6.2.1 PUR drť

Tyto polyuretanové přetoky vznikají při výrobě PUR tvarovek nebo drcením PUR odpadových desek. Ve formách jsou umístěny přetokové kanály, kterými je vytlačován přebytečný vzduch z forem společně s PUR hmotou. Tyto přetoky a odpadové desky se drtí na speciálním drtícím stroji, který je drtí na určitou frakci PUR drtě. Tato drť se následně používá jako plnivo, které lze použít jako foukanou izolaci do méně přístupných prostor. Tento PUR granulát je dodáván v balení BIG-BAG o objemu 1-2 m³ a hmotnosti 40-80 kg/balení.

6.3 Zateplovací systém